2024. június. 26. Köszöntjük nevű látogatónkat.
2024. június. 26. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Szent József, a munkás – templombúcsúk egyházmegyénkben

2021. április. 30.

XII. Piusz pápa 1955. május 1-jén bevezette a Szent József, a munkásnak, a Boldogságos Szűz Mária jegyesének, hitvallónak és a munkások védőszentjének főünnepét. 1969-től választható emléknap lett. A József név jelentése: Isten magához fűz. Az egyszerű ácsként dolgozó Szent Józsefet a Szentírás igaz emberként jellemzi. Ő kétkezi munkával teremtette elő a mindennapi kenyeret, ezért az egyház úgy tekint rá, mint a munkások védőszentjére.

A 2020. december 8-án meghirdetett Szent József évhez kapcsolódóan, a szokott feltételekkel mellett teljes búcsúban részesülhetnek 2021. december 8-ig mindazok, akik saját tevékenységüket naponta Szent József védelmére bízzák, és azok, akik kérik Szent József közbenjárását, hogy minden munkát kereső ember megfelelően el tudjon helyezkedni.

Egyházmegyénkben május 1-jén két templomban is búcsút ünnepelnek: Halmiban és Pusztadarócon.

Halmi

A községet először 1217-ben említi a Váradi Regestrum, az 1332-es pápai tizedjegyzékben már plébániáról van szó. A hitújítás folyamán, 1571-ben a halmi hívek protestáns hitre tértek át, ezért a településen majdnem 300 évre megszűnt a katolikus hitélet. A plébánia újraalapításánál nagy szerepet játszottak a környéken tevékenykedő szerzetserendek, a szatmári jezsuiták és a nagyszőlősi ferencesek. 1736-ban Halmit filiaként az újra megalakult kökényesdi plébániához csatolták. 1834-ben a község templomát Jézus Szent Neve tiszteletére szentelték fel, majd 1862-től Halmit helyi lelkészséggé nyilvánították, majd 12 évvel később Schlauch Lőrinc püspök plébániai rangra emelte. Az 1893 március 11-én, egy földrengés következtében megrongálódott templomot Meszlényi Gyula püspök támogatásával újjáépítették és 1893. november 5-én Hámon József c. kanonok szentelte fel Szent József tiszteletére. A templomot 1929-ben újrafestették és titulusául ismét Jézus Szent Nevét választották, majd 1988-ben újra Szent József oltalmába helyezték. Az 1940-es években az egyházközségben megalakult a Kaláka Leányegylet, a Kalot és a Szívgárda. A plébánia felekezeti iskolája a XIX. század közepétől egészen a II. világháború végéig működött.

A búcsú szentmise 2021. május 1-jén 11 órakor kezdődik, melynek szónoka Nm. és Ft Schönberger Jenő püspökatya, valamint ezen a napon 8 fiatal részesül a bérmálás szentségben.

A búcsút követő napon, május 2-án pedig elsőáldozás lesz.

Pusztadaróc

A már 1245-ben is említett falu, a tatárjárás után elnéptelenedett. A XVII. század elején már Puszta-Daróc néven említik újra. Eredetileg fából épített templomuk lehetett, melyet a hitújításkor átvettek a reformátusok. A XX. század elején a római katolikus közösség lassú gyarapodást követően a görögkatolikusokkal együtt közös oltárt állítottak fel az állami iskolában. 1938-ban a katolikusok kápolna építését határozták el, mely 1940 október végére készült el. A templom védőszentje Szent József, a munkás lett. 1977-ig a lázári plébánia filiájaként működött, majd Szamosdarához került, és bár a plébániai központ Szamosdarán maradt, az 1990-es évek közepétől a plébánosok a pusztadaróci plébánián laknak.

A búcsú szentmise 2021. május 1-jén 11 órakor kezdődik, melynek szónoka Ft. Rácz Gabriel, avasfelsőfalui plébános lesz.