2025. április. 21. Köszöntjük nevű látogatónkat.
2025. április. 21. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Schönberger Jenő püspök római látogatása

2025. március. 12.

Schönberger Jenő szatmári megyéspüspök 2025. március 4–8. között Rómába látogatott, ahol több fontos találkozón vett részt. Látogatásának kiemelt céljai között szerepelt a Szenttéavatási Ügyek Dikasztériumánál folytatott megbeszélés, valamint részvétele és felszólalása az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa által szervezett „Justitia et Pax” konferencián.

Látogatása elején Schönberger püspök a Piarista Rend római központjába látogatott, ahol P. Urbán József piarista generálisi asszisztens fogadta. A megbeszélés során a piarista rend ügyeiről és a szatmári egyházmegyében működő Piarista Nővérek szolgálatáról esett szó.
A főpásztor látogatást tett a Pápai Magyar Intézet rektoránál, Dr. Törő Andrásnál is. Ebben az intézetben olyan magyar papok laknak, akik a római pápai egyetemek egyikén folytatják teológiai tanulmányaikat, hogy mesteri vagy doktori fokozatot szerezzenek.

Római útjának egyik legjelentősebb állomása a Szenttéavatási Ügyek Dikasztériumánál tett látogatása volt, amelyre Jakkel Károly posztulátor, a boldoggá avatásért felelős püspöki megbízott is elkísérte. A püspök és a posztulátor Marcello Semeraro bíborossal, a Dikasztérium prefektusával egyeztettek Hám János szatmári püspök boldoggá avatási ügyének előrehaladásáról. A bíboros biztosította őket arról, hogy bár az eljárás hosszadalmas folyamat, folyamatosan halad előre, és a szükséges lépéseket rendszeresen megteszik. Angelo Romano atya, a Dikasztérium főrelátora is támogatásáról és együttműködéséről biztosította a szatmári püspököt.

Látogatása során Schönberger püspök találkozott két Rómában szolgáló, szatmárnémeti származású lelkipásztorral, Jakkel Károly és Strangó Péter plébánosokkal, akik mindketten a Neokatekumenális Út közösségéhez tartoznak, és római plébániákon teljesítenek szolgálatot. A találkozón a lelkipásztori szolgálat aktuális kérdéseiről és kihívásairól folytattak megbeszélést.

Schönberger Jenő püspök római tartózkodásának fő célja az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa által szervezett „Justitia et Pax” konferencián való részvétel volt. A Romániai Püspöki Konferencián belül ő tölti be a Justitia et Pax bizottság vezetői tisztségét, amely az egyház szociális és karitatív tevékenységének koordinálásáért felel. Felszólalásában ismertette a romániai katolikus egyház szeretetszolgálati tevékenységét, valamint azokat a kihívásokat, amelyekkel a mai korban a karitatív munka során szembe kell nézni. A konferencia lehetőséget biztosított a résztvevő püspökök és világiak számára, hogy megosszák tapasztalataikat, közösen reflektáljanak a szociális igazságosság aktuális kérdéseire, és megerősítsék az egyház szociális küldetésének szerepét Európában.
A konferencia szombati napjának reggelén a résztvevő püspökök ünnepélyes szertartás keretében áthaladtak a Szent Péter-bazilika Szent Kapuján, ezzel is kifejezve az Egyház közösségi és lelki egységét, valamint a nagyböjti időszak imádságos elmélyülését.

Az Örök Városban eltöltött napok tovább erősítették a Szatmári Egyházmegye és a Szentszék közötti kapcsolatokat, valamint megerősítették a reményt, hogy a boldoggá avatási eljárás előrehalad a kitűzött cél felé.
 

Záróközlemény

A GAZDASÁG ÚJ MEGKÖZELÍTÉSE

CCEE Társadalmi Ügyek Szekció – Róma, 2025. március 6-8.

A Püspöki Konferenciák Európai Tanácsának (CCEE) Társadalmi Ügyek Szekciója 2025. március 6-8. között Rómában tartotta ülését „A gazdaság új megközelítése” témában. A tanácskozáson közgazdasági szakértők, a Katolikus Egyház társadalmi tanításának szakemberei, valamint az európai püspöki konferenciák képviselői vettek részt. A találkozón azt vitatták meg, hogyan inspirálhatja az evangélium szelleme – a szeretet és igazságosság örömhíre – egy igazságosabb világgazdaság kialakítását, amely mindenki, különösen a legszegényebbek javát szolgálja.

A Katolikus Egyház társadalmi tanítása hangsúlyozza a magántulajdon jogosságát – amely szabadságot biztosít az egyén és a család számára, valamint növeli a javak termelékenységét –, ugyanakkor fenntartja a „javak egyetemes rendeltetésének” elvét[1]. A Föld javai minden ember jólétét kell, hogy szolgálják, különösen a szegényekét, a gyengékét és a hátrányos helyzetűekét. Az Egyház kiemeli, hogy a gazdaság végső célja nem a profitszerzés kell, hogy legyen, hanem a közjó, az egyes emberek kiteljesedése[2]. Éppen ezért a piacoknak – megőrizve igazságos, de nem abszolút autonómiájukat – erkölcsi szabályok szerint kell működniük[3]. Az államoknak arra kell törekedniük, hogy teljes foglalkoztatottságot biztosítsanak[4].

A világgazdaság jelenlegi szabályozása azonban gyakran távol áll ezektől az elvektől. Ahogy Ferenc pápa mondja: „Ahogyan a ‘Ne ölj!’ parancsa világos határt szab az emberi élet védelmében, úgy ma ki kell mondanunk: ‘Ne!’ a kirekesztés és egyenlőtlenség gazdaságára. Egy ilyen gazdaság öl”[5].

A CCEE bizottság képviselői felszólítják a döntéshozókat és minden jóakaratú embert, hogy ültessék át az evangélium inspirációját a világgazdaság, a politika, a törvényhozás és a mindennapi élet valóságába. Arra kérjük keresztény testvéreinket, hogy a társadalmi igazságosság területén is legyenek „a föld sója”, és hozzanak létre egy igazságosabb világgazdaságot. Különösen kérjük a fejlett országokat, a nagy tulajdonosokat és vállalatokat, hogy fizessék meg a magántulajdonukhoz és nyereségükhöz kapcsolódó „társadalmi jelzálogot”[6]. Arra kérjük minden nemzet parlamentjeit és az Egyesült Nemzetek Szervezetét, hogy jogalkotásukban egyre inkább érvényesítsék az igazságosság és a szolidaritás értékeit. Tegyük a Földet jobb hellyé az egész emberiség számára, különösen azok számára, akiknek nincs hozzáférésük tiszta vízhez, elegendő táplálékhoz, oktatáshoz és egészségügyi ellátáshoz! Amikor a fejlettebb nemzetek és egyének ezt megteszik, az ő életük és társadalmuk is emberibbé, teljesebbé és boldogabbá válik. Az emberiség egy család, alapvetően társas lények vagyunk, és csak együtt lehetünk boldogok.

A szegények melletti elköteleződés nem opcionális, és nem ruházható át kizárólagosan az Egyház vagy a társadalom egyes szerveire. Az Egyház lelkipásztorainak kísérniük kell a gazdasági élet szereplőit, valamint közösségeiket is abban, hogy felismerjék azokat az akadályokat, amelyek gátolják teljes emberi kibontakozásukat. E lelkipásztori küldetés során elsősorban meg kell hallgatniuk őket, különösen a szegényeket és a szenvedőket.

Az emberiségnek meg kell törnie azokat a „bűn struktúráit” – Szent II. János Pál pápa szavaival élve –, amelyek egyenlőtlenséghez és kirekesztéshez vezetnek. Ilyen bűnös struktúrák többek között a szegény országok túlzott eladósítása, az adóparadicsomok vagy a csúcstechnológiai iparág és a kommunikáció egyes szereplőinek monopóliuma.

Izajás próféta ezt mondja: „Az igazságosság gyümölcse a béke” (Iz 32,17). Ha békét akarunk, igazságosabb világot kell teremtenünk. A jubileumi év arra hívja az emberiséget, hogy építsen fel egy új világgazdaságot, egy szolidaritásra épülő gazdaságot, amely valóban mindenki jólétét szolgálja.


Hivatkozások:

[1] II. Vatikáni Zsinat, Gaudium et spes, 71. A Katolikus Egyház társadalmi tanításának kompendiuma 176-178.

[2] A Katolikus Egyház társadalmi tanításának kompendiuma, 326. 329.

[3] A Katolikus Egyház társadalmi tanításának kompendiuma, 349.

[4] A Katolikus Egyház társadalmi tanításának kompendiuma, 288.

[5] Ferenc pápa, Evangelii gaudium, 53.

[6] Szent II. János Pál pápa, Sollicitudo rei socialis, 42.