2024. november. 14. Köszöntjük nevű látogatónkat.
2024. november. 14. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Pünkösdi búcsúk

2018. május. 18.

Pünkösd vasárnapján a szatmárnémeti, a nagykárolyi és az atyai Szentlélek templomok ünneplik búcsújukat.

Jézus mennybemenetele után a Szentlélek leszállt Szűz Máriára, valamint az apostolokra - ennek emlékére tartja pünkösd ünnepét az egyház. Húsvéthoz kapcsolódva pünkösd is mozgóünnep, elnevezése a görög pentekosztész, azaz "ötvenedik" szóból származik, ez az ünnep ugyanis a húsvét utáni ötvenedik napon van.

A Szentlélek kiáradása új tartalommal töltötte meg pünkösd napját a keresztények számára: „Amikor elérkezett pünkösd napja, ugyanazon a helyen mindnyájan együtt voltak. Egyszerre olyan zúgás támadt az égből, mintha csak heves szélvész közeledett volna, és egészen betöltötte a házat, ahol ültek. Majd lángnyelvek jelentek meg nekik szétoszolva, és leereszkedtek mindegyikükre.” (ApCsel 2,1-3) Ezután különféle nyelveken kezdtek el beszélni, ahogy a Lélek adta nekik, hogy szóljanak. A Jeruzsálemben tartózkodók meglepve tapasztalták, hogy amit az apostolok mondanak, ki-ki a maga nyelvén megérti.

Pünkösd vasárnapján, illetve az ünnephez közeli hetekben tartják a bérmálkozásokat, amely a katolikus egyházban, a kereszténységben „nagykorúvá válást” jelenti.

A Szatmári Egyházmegyében május 20-án, Pünkösd vasárnapján a szatmárnémeti-, a nagykárolyi- és az atyai Szentlélek templomok búcsúját ünneplik. Nagykárolyban vasárnap, fél tizenkettőtől várják a híveket a búcsúmisére, melyen Szinovácz György mezőpetri plébános mond szentbeszédet. Atyában délután kettőtől lesz a búcsú Bauman István lázári plébános prédikációjával. A szatmárnémeti Szentlélek templom közössége szintén pünkösd vasárnap, de este hat órára gyűl össze búcsúra, amelyen Kinczel István, a Kis Szent Teréz egyházközösség plébánosa lesz az ünnepi szónok.

A szatmárnémeti Szentlélek templom oltárképe