2025. január. 21. Köszöntjük nevű látogatónkat.
2025. január. 21. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Pasztorális Terv

Remény Éve 2024-2025

A remény zarándokai

A téma aktualitása

Ferenc pápa a 2025-ös jubileumi évet a remény éveként hirdette meg; az év mottójaként: „A remény zarándokai” címet választotta.  A Szentatya a Jubileumi Év meghirdetésében így buzdít: „Intenzív hittel, élő reménnyel, tevékeny szeretettel készítsük elő és ünnepeljük meg a szentévet. Zarándokokként a földön, ne mulasszuk el útközben szemlélni a teremtés szépségét és gondozni közös otthonunkat, hallgassuk meg a szegények szavát a felkészülés idején, fedezzük fel újra a felelősségteljes részvételre való egyetemes meghívás követelményeit, a karizmák és szolgálatok megbecsülésében, melyeket a Szentlélek sosem szűnik meg adományozni az Egyház építésére.”
Az egyház már az első szentév óta, 1300-tól kezdve különleges kegyelmi eseményként éli meg a jubileumokat. Isten hű és szent népe már évszázadok óta nagy jelentőséget tulajdonít az előbb százévente, majd ötven, végül huszonöt évenként megtartott szentéveknek, melyek teljes búcsúval, Isten irgalmának megtapasztalásával gazdagították a mindenkori hívő embert.
A felkészülés ezen időszakában már most örömmel gondolok arra, hogya jubileumi eseményt megelőző 2024-es évet az imádság nagy „szimfóniájának” szentelhetjük. Mindenekelőtt azért, hogy visszanyerjük a vágyat arra, hogy az Úr jelenlétében legyünk, hogy hallgassuk és imádjuk őt” – írja a Jubileumi Évet meghirdető levelében Ferenc pápa.

Hogyan kapcsolódik a Remény Éve (a felkészítő imaév és a jubileumi év) a mi pasztorális éveinkhez, folyamatunkhoz?

2024-ben a Jézus által tanított imát, a Mi Atyánkot átelmélkedve a remény zarándokaiként hálát adunk, visszatekintünk egyházmegyénk múltjára, jelenünkre és reményteli szívvel a jubileumi évben a jövőnkre.
Reizer Pál püspök úr 2001-ben „Újuljatok meg gondolkodásmódotokban” (Róm 12,2) mottóval meghirdette az egyházmegyei zsinatot. A zsinat meghirdetése Szent II. János Pál pápa ösztönzésére történt azzal a céllal, hogy a szatmári egyházmegye a II. Vatikáni Zsinat szellemében megújulva ünnepelje a 200 éves születésnapját, a 2004-es évet.
2024-ben lesz 20 éve, hogy Schönberger Jenő püspök atya vezetésével és irányításával lezárult az egyházmegyei zsinat (2001-2004).
Legfontosabb gyümölcsei a jóváhagyott dokumentumok mellett azok a plébániai, lelkiségi és egyébcsoportok, amelyek a munkadokumentumok megbeszélése során alakultak vagy a rendszeres találkozások által megerősödtek. Ezeknek a csoportoknak tagjai lettek a plébános atyák mellet a fő mozgatórugói, segítői az egyházmegye pasztorális útjának, amelyet az Úr irányítására és gondviselésére figyelve az elmúlt 20 évben közösen tettünkmeg.

Közös utunk az elmúlt 20 évben:

  • 2004 Jubileum Éve
  • 2005 Eukarisztia Éve
  • 2006-2007 Biblia Éve
  • 2008 Ima Éve
  • 2009 Szent Pál Éve
  • 2010 Hivatások Éve
  • 2011 Szerzetszolgálat Éve
  • 2012-2013 Misszió Éve
  • 2014-2015 Önátadás Éve
  • 2016-2017 Krisztus közösség Éve
  • 2018-2020 Kegyelem Éve
  • 2021-2023 Gondviselés Éve

Az elmúlt 20 éves zarándokutat, az Úrba és egymásba kapaszkodva jártuk végig imádkozva, egymást segítve.
Szépen összefonódik ez a hálaadásunk, visszatekintésünk, jövőbeli tervezésünk a Szentatya kérésével, amely szerint 2024-ben a felkészítő imaévben világszerte imával készülnek a zarándokok a jubileumi szentévre – amelyben hálát adunk Istennek szeretete ajándékaiért, dicsérjük a teremtett világot, ami tiszteletre és felelősségre int minket. Vállaljunk szolidaritást és osszuk meg mindennapi kenyerünket a rászorulókkal! Az ima az életszentség tanítómestere, mely segít megélni a szemlélődést a cselekvés közepette is. Készüljünk tehát erre az intenzív imaévre, amelynek során szívünk megnyílik, hogy befogadja a kegyelem bőségét, a Jézus által tanított Mi Atyánk ima alapján! A Szűzanya kísérje az egyházat a jubileumi kegyelmi eseményre való felkészülésben”– írja a Szentévet meghirdető levelében Ferenc pápa.
A 2025-re meghirdetett jubileumi évben, a Remény Évében pedig a megváltás és az örök élet hitével, megújult szívvel lélekkel folytatjuk zarándokutunkat. Megerősödve a Szentírás szavaival, közös imával, elmélkedésekkel. Az örök élet reményével!

A logó és teológiai jelentése

Négy egymást követő stilizált emberalakról van szó, (sorrendben egy piros, egy sárga, egy zöld és egy kék figura) akik a világ négy sarkából érkező emberiségre utalnak. Mindegyikük átöleli az előtte álló alakot, kifejezve a szolidaritást és testvériséget, amelyeknek egyesíteniük kell a népeket. A sorban első emberalak a keresztbe kapaszkodik, amely a hit jelképe, és amely szintén átöleli a reményt, amelyről soha nem lehet lemondani. A négy figura alatt látható hullámok azt jelképezik, hogy az élet zarándokútja nem mindig nyugodt vizeken halad. És hogy a reményre szólítson, amikor mind a személyes, mind a világban zajló események ezt nagyobb intenzitással igénylik, a kereszt alsó része horgonnyá – a remény metaforájává alakul, amely felülkerekedik a zajló hullámok mozgásán.

Miről szól egyházmegyénkben a Remény Éve?

  • Bekapcsolódunk a világegyházban meghirdetett Jubileumi Évbe.
  • A jubileumot megelőző, a 2024-es felkészítő imaévben, a Mi Atyánk közös átimádkozásával, átelmélkedésével, hálát adunk Istennek szeretete ajándékaiért.
  • 2025-ben a remény zarándokaiként tekintünk a jelenünkre és a jövőnkre, hálát adva a teremtett világunkért és mindenért, amit az Úrtól kaptunk.
  • Egyházmegyei pasztorális tervünk folytatásaként, a Gondviselés Évéhez jól kapcsolódik a Remény Évének témája, bátorító üzenete.
  • Egyházmegyei zsinatunk lezárásának 20. évfordulója alkalmából, hálatelt szívvel rátekinthetünk annak gyümölcseire és reménnyel, bizalommal a jövőnkre.
  • A zsinati munkafolyamathoz hasonlóan, összefogva a plébános atyákkal megerősíthetjük plébániai csoportjainkat, lelkesíthetjük csoportvezetőinket, hogy érdemes folytatni, egymást bátorítva, támogatva együtt zarándokolni.
  • Az elmúlt évek nehézségei: a világjárvány, a háború, a gazdasági nehézségek, a rohanó világ - reményvesztetté, beszűkültté, kiégetté teszi az embereket. Az Úrba kapaszkodva és egymást segítve megerősödhetünk abban, hogy csak az Úrban van igazi remény, ami kimozdít és távlatot mutat.

Bátorítás

Az összeállítotts egédanyagokat használó személyek, csoportok, kisközösségek arra kapnak meghívást, hogy átelmélkedve, átbeszélgetve a szentírási részeket, belekapaszkodjanak Isten reményteli meghívásába, ahogy a Szentatya fogalmaz a Jubileumi Évet meghirdető levelében: Továbbra is égve kell tartanunk a remény fáklyáját, amelyet kaptunk, és mindent meg kell tennünk, hogy mindenki visszanyerje az erőt és annak bizonyosságát, hogy nyitott lélekkel, bizakodó szívvel és messzire tekintő elmével nézhet a jövőbe. A közelgő jubileum nagyban hozzájárulhat a remény és a bizalom légkörének helyreállításához, annak az újjászületésnek a jeleként, amelyet mindannyian sürgetőnek érzünk. Ezért választottam »A remény zarándokai« mottót.”

A Remény Évének tematikus felosztása:

2024

  1. Miatyánk, aki a mennyekben vagy, szenteltessék meg a te neved 
  2. Keresztúti ájtatosság: A remény forrása
  3. Jöjjön el a te országod, legyen meg a te akaratod, amint a mennyben, úgy a földönis
  4. Szentségimádás: Jézus Szíve, szeretettől lángoló tűzhely
  5. Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma
  6. Bocsásd meg vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk
  7. Szentségimádás novemberben: Szelíd és alázatos szívű Jézus, tedd szívemet a te Szívedhez hasonlóvá!

2025

  1. Jubileumi év - A remény zarándokai
  2. A hitre támaszkodó remény
  3. Örök élet reménye
  4. A keresztény ember igazi reménye
  5. A remény iskolája
  6. Mária, a remény csillaga - októberi ájtatosság