2024. június. 26. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Nepomuki Szent János – templombúcsúk egyházmegyénkben

2021. május. 11.

Nepomuki Szent János 1330 táján született Csehországban. A prágai érsek általános helynökeként erélyesen védelmezte az Egyház jogait IV. Vencel királlyal szemben, aki elfogatta és megkínoztatta, hogy a gyónási titoktartás megszegésére kényszerítse, végül 1393 március 20-án a Moldva folyóba dobatta. Halála után 30 évvel a szenttéavatási vizsgálat során a nyelvét épségben találták. Testét a prágai székesegyházban őrzik. 1729-ben avatták szentté.

Boldog Scheffler János így vélekedik a bűnről: „a bűn által az ember ellöki magától Istent, elfordul a céltól, a jóság és boldogság egyedüli forrásától, és ennek a keserű levét maga issza meg. A bűnnek szociális oldala is van, amit a szentírás így fejez ki: „nyomorulttá teszi a né­peket”. Az egyének, családok, társadalmi osztályok és népek közt fennálló feszültség, gyűlölködés, belvillongások, háború mind a bűn gyümölcsei. A bűn zúdította a világra a Gonosz uralmát: a hazugság, a gyűlölet, az önzés által. Aki harcol a bűn ellen, legnagyobb jótevője a világnak is.”

Nepomuki Szent János, emléknapjához közeledve, kérjük a gyónási titok védőszentjének közbenjárását, hogy legyen bátorságunk megbánni és megvallani bűneinket, hogy ezáltal visszakerülhessünk a megszentelő kegyelem állapotába.

Gilvács

Bár a települést már 1324-ben említik, mivel a lakosok hitéletére vonatkozó adatok nem ismertek, ezért csupán feltételezni lehet Majtény filiája volt. Az 1777-es püspöki látogatás jegyzőkönyve említi először a Gilvácsi Nepomuki Szent János kápolnát. A hívek 1841-ben saját költségükön új kápolnát építtetek. A mai templom 1888-ban épült.

Gilvácson a búcsúi szentmise vasárnap fél 12-kor kezdődik. Szónok: Ft. Ulmer Mihály plébános.

Lajosvölgyihuta (Huta Certeze)

Lajos-völgye első lakosai az ország különböző vidékeiről toborzott kőszén- és vasbányászok, kohászok voltak. A XIX. század második felében a 17 avasi község elszórt katolikusai számára Lajosvölgyihután katolikus kápolnát építettek. 1877-ben a plébániát ideiglenesen Józsefházához csatolták, majd 1913-ban újra függetlenné vált. A mostani templomot 1993-2003 között építették.

A búcsúi szentmise vasárnap délelőtt 11 órakor kezdődik. Az ünnepi szónok Ft. Reszler Mihály máramarosi főesperes-plébános.

Miszbánya

A Láposbányától félóra távolságra fekvő falu első temploma 1761-ben fából épült, majd 1829-ben a hívek új templomot építettek Nepomuki Szent János tiszteletére.

A búcsúi szentmise vasárnap délután 14:00 órakor kezdődik. A szónok: Ft. Giurgiu Daniel józsefházi i.h. lelkész.

Szigetkamara

Máramarosban a szlovákok és a cipcerek terjesztették el Nepomuki Szent János tiszteletét, aki a vízen utazók pártfogója is egyben. Fából készült szobrát 1747-ben (Sziget)Kamarán állították fel, majd a szobor fölé fakápolnát építettek. Boldog Scheffler János püspök plébániává akarta alakítani, de a világháború megakadályozta ebben.

A búcsúi szentmise 17 órakor kezdődik, melynek szónoka Ft. Dr. Román János Caritas-vezérigazgató.

Rónaszék

A rónaszéken 1729-1730-ban épült templom titulusa szintén Nepomuki Szent János, azonban a helyiek hagyományosan az 1841-1842 között épült Kálvária-kápolna búcsúját ünneplik.