2024. június. 7. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Fatimai Szűz Mária és Nepomuki Szent János búcsúk

2024. május. 8.

A Szatmári Római Katolikus Egyházmegyében a következő héten több búcsút is tartanak: a nagykárolyi Fatimai Szűz Mária templomban, és a Nepomuki Szent János tiszteletére szentelt templomokban: Miszbányán, Gilvácson, Lajosvölgyihután és Szigetkamarán.

A portugáliai Fatima kisváros közelében 1917-ben hat alkalommal jelent meg a Szűzanya három pásztorgyereknek, imára intve és titkokat felfedve. Az első megjelenés május 13-án történt, amikor a gyerekek kis nyájat őriztek a Fatima melletti Cova da Iria nevű helyen. Ekkor egy ragyogó fényt láttak, amelyet villámnak hittek. A második villám alkalmával egy tölgyfabokor felett egy ragyogó hölgyet láttak, aki kezében rózsafüzért tartott. A Szűzanya arra kérte őket, hogy öt egymást követő hónap tizenharmadik napján térjenek vissza ugyanarra a helyre. A gyerekek engedelmeskedtek, és az ötször visszatérő Szűzanya során három titkot is felfedett nekik.
Az utolsó megjelenés alkalmával, 1917. október 13-án becslések szerint 30.000-70.000 ember volt jelen. A Szűzanya ekkor a Rózsafüzér Királynőjének nevezte magát, és arra kérte a jelenlévőket, hogy állítsanak kápolnát a helyszínen tiszteletére. A jelenés végén mindenki láthatta a csodát: a Nap ezüstkoronggá változott, és szabad szemmel is megfigyelhetően saját tengelye körül kezdett forogni, majd úgy tűnt, mintha a földre zuhanna.
A 11 illetve 10 éves korában elhunyt Ferencet és Jácintát Szent II. János Pál pápa 2000. május 13-án boldoggá, Ferenc papa pedig 2017. május 13-án szentté avatta. A harmadik gyermek, Lucia karmelita nővér lett, és 97 éves korában, 2005. február 13-án Coimbrában halt meg.

Nagykárolyban a Fatimai Szűz Mária templom búcsúját május 13-án, hétfőn 18.00 órától tartják Ft. Griz László, nagymajtényi plébános ünnepi szentbeszédével. Szeretettel várják a híveket!

Közép-Európában sok hídon látható az a többnyire barokk kiképzésű szobor, amely egy papot ábrázol, mutatóujját ajkára téve, mintegy csendre intve magát és másokat. A hidak szentje s a gyónási titok vértanúja ő: Nepomuki Szent János. Közép-Európa legismertebb szentjei közé tartozik.
Pappá szentelését követően, mint jelentős szónokot egész Prága ismerte és szerette. IV. Vencel király felesége őt választotta gyóntatójául. A király kezdetben igazságos és jóakaratú uralkodó volt. Egy sikertelen mérgezési kísérlet után bizalmatlanná és erőszakossá vált. Meg akarta tudni, mit gyónt a felesége. Mivel János nem volt hajlandó ezt fölfedni, megkínoztatta és a Moldva folyóba dobatta. Egy csodás fényjelenség jelezte a királynénak, hol keressék a holttestet. Egy másik változat szerint a Moldva leapadt annyira, hogy megtalálhassák. Halálának éve 1383. A prágai Szent Vid-székesegyházban temették el.

A Szatmári Római Katolikus Egyházmegyében a gilvácsi, lajosvölgyihutai, szigetkamarai, miszbányai és rónaszéki templomok titulusa Nepomuki Szent János.

Miszbányán május 11-én délelőtt 11 órakor Ft. Bîndăroi Alexandru a nagybányai Szentháromság plébánia segédlelkésze tart búcsúmisét.
A lajosvölgyihutai templom búcsúmiséjét május 16-án, csütörtökön délelőtt 11 órától tartják Ft. Oláh Zsolt mezőfényi plébános szentbeszédével, a szigetkamarai búcsút pedig ugyanazon a napon délután 17.00 órától tartják, Ft. Virág István szászrégeni segédlelkész ünnepi szónoklatával.
Gilvácson május 18-án, délelőtt 11 órai kezdettel várják a kedves híveket, ahol Ft. Jakkel Tamás, mezőpetri plébános szónoki beszédét hallhatják.

Rónaszéken május 16-án, csütörtökön 11 órától kezdődik a búcsúmise, melyet Ft. Vagrin István máramarosszigeti segédlelkész celebrál.