2024. november. 14. Köszöntjük nevű látogatónkat.
2024. november. 14. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Éljünk kiválasztottságunk tudatában

2018. december. 12.

Szűzanyában Isten mindnyájunkat szeret, személyesen ismer, és a nevünkön szólít – mondta a szatmárnémeti Zárda templom búcsúján Linzenbold Szabolcs.

Szeplőtelen fogantatás ünnepén, december 8-án a szatmárnémeti Zárda templom búcsújára gyűltek össze a helyi és zarándok hívek. Este hat órától, paptestvéreivel közösen Linzenbold Szabolcs székesegyházi káplán mutatta be a legszentebb áldozatot, szentbeszédében eszményképként, követendő modellként állítva a Szűzanyát és az ő életét a hívek elé.

„Elmélkedtünk Máriának ezen a megnevezésén, a szeplőtelen fogantatás néven, amely nem csak a Szűzanya tulajdonságáról árulkodik, hanem arról is, hogy milyen lehet a mi Mennyei Atyánk, hogyan közeledik hozzánk, Máriát, mint követendő modellt állítva elénk. Elmélkedtünk azon, hogy a Szűzanyában Isten mindnyájunkat szeret, személyesen ismer, és a nevünkön szólít. De nemcsak megszólít, hanem kiválaszt, meghív minket egy tiszta, becsületes életre. Végül pedig ahhoz, hogy ez tiszta élet megvalósuljon, Isten nem hagy minket magunkra, hanem kegyelmi ajándékaival segít és kísér bennünket, hogy a Szeplőtelen Szűz példáját követve eljussunk az üdvösségre. Ez lenne tehát az elmélkedéseink csúcspontja: Mária, a mi üdvösségünk hajnalcsillaga.

A Szeplőtelen Szűzanya kiválasztásában Isten olyan boldogságra hívja meg az embert, amelyet legmerészebb vágyainkban sem tudunk elképzelni. „Szem nem látta, fül nem hallotta, emberi szív fel nem fogta, amit Isten azoknak készített, akik szeretik Őt.” – írja szent Pál apostol a korintusi egyháznak. Az emberi szavak törékenyek és kezdetlegesek ennek az örök boldogságnak kifejezésére.”

Szűz Mária a második Éva – mondta Linzenbold Szabolcs – akiben a saját megváltásunkat is ünnepelhetjük. Hozzá hasonlóan tisztán, bűntelenül, becsületben kell élnünk, hoggy eljussunk az üdvösségre: „Az első olvasmányban az ősbűn történetét hallottuk, amely rányomta a bélyegét minden ember életére: de nemcsak földi életére, hanem az örök életére is. Isten azonban – Ádám és Éva bűne után – nem akarta egyedül hagyni az emberiséget a bűn hatalmában, és ezért mit tett kedves testvérek? A bűn súlyosságára a megbocsátás teljességével válaszolt. Isten irgalmassága felülmúlja a bűn sötétjét, mert senki, még a gonosz lélek sem állíthat korlátokat a megbocsátó Isten szeretete elé. Így lett Mária a második Éva, akinek élete és hivatása az üdvösségtörténet középpontjában helyezkedik el. Ő az első megváltott, úgy hogy egyben a Megváltó édesanyja is, aki Jézus érdemei által mentes maradt a bűn minden árnyékától. Így az ő megelőlegezett megváltottságában a saját megváltásunkat is ünnepelhetjük. (…) Ne felejtsük el, hogy a Szeplőtelen Szűzanyában Isten nem csak egy embert szeret, hanem minden embert, személy szerint, a nevén szólítva. Máriához hasonlóan minket is kiválaszt, kiválasztottságunk tudatában viszont tisztán és becsületesen kell élnünk itt a földön. Isten pedig nem hagy magunkra! Kegyelmi ajándékaival segít bennünket, hogy igent mondjunk az Ő hívására és földi életünk befejeztével eljussunk az örök üdvösségre, az örök boldogságba.”

A Zárda templom búcsúján minden évben elhangzanak azok a Mária-énekek is, amelyeket a hívek csak nagyobb Mária-ünnepekkor énekelnek. A záró áldást követően, a hívek lassú kivonulása alatt ezek még hosszan bezengték a templom falait befogó teret.

(Fotók: Gáspár Annamária)