2024. november. 21. Köszöntjük nevű látogatónkat.
2024. november. 21. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Lelkes, segíteni vágyó önkéntes beteglátogatói csoport alakult Máramarosszigeten, a Borromeo Szent Károly Plébánián, akik a betegekben Krisztust akarják szolgálni.

2024. október. 16.

Október 12-én a csoport tagjai az önkéntes beteglátogatói képzés első alkalmán vettek részt a plébánián. A találkozó elején Ft. Vagrin István segédlelkész lelkesítette a jelenlévő önkénteseket: „Mindazok, akik a betegpasztorációban segédkeznek, egyházunk megnyújtott karjai! Munkájuk elengedhetetlen ahhoz, hogy a betegek szentsége ne „utolsó kenet” legyen az emberek számára, hanem olyan éltető szentség, amely megerősít, vigaszt nyújt és erőt ad a betegeknek a szenvedés idején. A II. Vatikáni Zsinat is hangsúlyozza a világi krisztushívők szerepét az Egyházban! A papság jobb keze mindaz, aki munkájával segíti az Irgalmas Isten szerető közelségét elvinni a betegágyakhoz!”

A köszöntést követően a résztvevők bemutatkozásuk során megosztották egymással, hogy milyen közel vagy távol állnak jelenlegi helyzetükben a beteglátogatói szolgálattól. Ki vagy mi ösztönözte, inspirálta, motiválta őket, hogy részt vegyenek a betegek kórházi szolgálatában, majd beszéltek saját érintettségükről is.

Mindannyian pozitív megerősítésként élték meg, hogy a főesperes atya teljes támogatását tudhatják a szolgálatuk mellett. A képzés vezetője, Gáspár Annamária, egyházmegyei kórházpasztorációs referens, saját meghívástörténetéről beszélt a jelenlévőknek. Majd ismertette Gyökössy Endre pasztorálpszichológus gondolatait arról, hogy mit jelent egészséges embernek lenni: „Egészséges embernek lenni annyi, mint egyszerre és egyformán jó kapcsolatban lenni ’fölfelé’ Istennel, befelé önmagammal és kifelé embertársaimmal és a természettel... Ha az egyik kapcsolat megromlik, valamiképpen megromlik a másik kettő is.”

„Az Istennel való rendszeres jó kapcsolatom előfeltétele a ’lelki egészségemnek’, és elősegíti a saját magammal való belső összhangot! Ha mindkettőre rendszeresen odafigyelek és jól vagyok, akkor tudok helyesen jelen lenni embertársaim életében. Miért fontos az Istennel, önmagammal és embertársaimmal való harmónia, egészséges jólét? – mert csak így tudom életemet és szolgálatomat hitelesen, alázattal és szeretettel végezni!” – mondta a képzés vezetője.

A folytatásban szó esett a beteglátogatás alapszabályairól: hogyan lépjünk be egy kórterembe, mi az, amit megtehetünk és mi az, ami tilos a beteglátogatás során.

„Önkéntes beteglátogatóként tisztában kell lennem azzal, hogy a beteglátogatás során az Egyház tagjaként/képviselőjeként vagyok jelen a beteg, a hozzátartozók és az ápoló személyzet mellett, így ehhez méltóan kell viselkednem. Szolgálatom – a beteg számára – Krisztus feltétel nélkül szerető, gyógyító jelenlétét kell, hogy kifejezze. Nem én adom a szeretetet, hanem továbbítom azt, amit én is kaptam, és megerősítem a beteget abban, hogy az Úr ebben a kiszolgáltatott helyzetben szereti őt! Talán még inkább szereti!” – mondta a kórházreferens.

Ezt követően a képzés vezetője beszélt a jó beteglátogató tulajdonságairól: empátiáról, türelemről, alázatról, hallgatásról, meghallgatásról, titoktartásról, a megértésről, a másik ember személyének tiszteletéről, az aktív odafigyelésről, elfogadásról és a szolgáló szeretet lelkületéről.

A nap során a jelenlévők megoszthatták saját tapasztalataikat, és kérdéseket is tehettek fel a hallottakkal, illetve a beteg-látogatással kapcsolatban. A csoport létszáma hamarosan újabb önkéntesekkel bővül. Néhányan a szombati találkozón indokolt okok miatt nem tudtak részt venni, de jelezték részvételi szándékukat a következő képzési alkalmakon.

A résztvevők a találkozó végén megfogalmazták, mennyire fontos számukra, hogy imádsággal, reményteli szívvel és testvéreik szolgálatával készüljenek fel a 2025-ös Jubileumi Évre.

A találkozót jó hangulat jellemezte, a résztvevők figyeltek egymásra, és megerősödtek elhatározásukban a betegek szolgálata terén.