2025. január. 23. Köszöntjük nevű látogatónkat.
2025. január. 23. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Belső hangokat hoztak felszínre

2017. augusztus. 21.

Önmaguk, házastársuk jobb megismerésében, de a hatékonyabb önkifejezésben is segítette Varga Ágnes zeneterapeuta az augusztus 17-e és 20-a között rendezett családos tábor résztvevőit.

Családok számára szervezett tábort a Szatmári Római Katolikus Püspökség világiak irodája augusztus 17-e és 20-a között, az erdődhegyi Helga Winter közösségi házban és környékén. Idén, az eddigiektől eltérő módon, illetve nem megszokott megközelítésben próbálták a résztvevő családokat fejleszteni, a kikapcsolódás lehetősége mellett gondolatokkal, módszerekkel ellátni. Varga Ágnes zeneterapeutát hívták meg, hogy ismertesse meg velük a hangokban, zenében, zenélésben rejlő lehetőségeket – többek között az önismeret, önkifejezés, feszültségkezelés szempontjából.

Varga Ágnes ugyanis amellett, hogy zeneterapeuta, gyógypedagógus is. Két közgazdász diploma megszerzése után, logopédia és hallássérültek pedagógiája szakot végzett. Jelenleg Budapesten, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógia Karán oktat zenei önkifejezést és improvizációt, zenés terápiát, zenei kifejezés-technikákat... Baba-mama csoportokat, óvodás- és iskolás csoportokat is vezet. Negyedik éve a budapesti Szent László Kórházban, az őssejt-transzplantációs és gyermekhematológiai osztályon, rákos beteg gyermekeknek és szüleiknek tart zeneterápiát. „Ott szembesülök azzal, hogy a zene milyen segítőeszköz lehet, ennyire nehéz helyzetekben is...” - mondta a táborban való találkozásunk alkalmával.

Naponta több foglalkozást tartott szülőknek, de a gyerekeket is igyekeztek bevonni – együtt kerestek hangokat az általa hozott hangszereken, dallamokat-, mesét alkottak. „Egy szerető és nyitott közeg képe volt előttem, mielőtt ide jöttem, és egy nagyon egymásra figyelő, empatikus társaságot látok most” – mondta a tábor derekán a zeneterapeuta. „Azt a célt tűztük ki, hogy jobban megismerjük önmagunkat nonverbális módon. Látjuk, hogy a zene a szavakon túl is működik, és ezt a minőségét szeretné a közösség megtapasztalni.”

A zene önmaguk, a párkapcsolat, a család és közösség vonatkozásában – ezeket a pontokat érintve,  sokat improvizálva zajlott a tábor. Ezeken kívül a résztvevők páros játékokban vettek részt hangszerekkel és saját hanggal, valamint mindannyian, közösen egy dalt alkottak a tábor során.

Varga Ágnes szerint a zeneterápia módszereinek megismerése segíthet a családoknak is a jobb kifejezésben, a konfliktuskezelésben, a kiegyensúlyozottságban: „A zene különböző szinteken működik. És nyilván, ha valakik együtt zenélnek – így egy család – annak jótékony hatása lehet. Együtt zenélés nem működik egymásra figyelés, empátia nélkül. Így segíthet abban, hogy a családtagok őszintébben, jobban meg tudjanak nyílni egymás felé. De ugyanúgy alkalmazható a behozott problémák feldolgozásában, a családi harmónia visszaállításában...”

A foglalkozások mellett, az idei családos táborban is jelen volt a mindennapi ima, a játék, a mozgás, a sport, a szentmise és persze a tábortűz. A hasznos tudnivalók elsajátítása, a közös zenélés öröme mellett így egyéb élményeket is hazavihettek magukkal Erdődhegyről a családok.