2025. január. 2. Köszöntjük nevű látogatónkat.
2025. január. 2. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Egyházmegyei Közlemények - XII/2020

EGYHÁZMEGYEI KÖZLEMÉNYEK – XII./ 2020.

P 760 / 2020.

A Kegyelem Éve bezárása - Gondviselés Éve megnyitása

Kérem Paptestvéreimet, hogy november 29-én minden szentmisén a prédikáció helyett olvassák fel!

Kedves Paptestvérek, Szerzetes Testvérek és Nővérek, Krisztusban szeretett Hívek!
Új egyházi évet kezdünk. Már megszokhattuk, hogy ilyenkor egy kis visszatekintést tartunk, mert jó felidézni, hogy honnan indultunk. Ugyanakkor advent első vasárnapján előre is tekintünk, és megismerkedünk az új lelkipásztori tematikus évvel és célkitűzéseivel. 
Kedves Testvéreim, nem feledhetjük a 2004-es évet, egyházmegyénk 200 éves alapításának jubileumát. Ünnepségsorozataink megkoronázása a 2000-ben boldog emlékű Reizer Pál püspök által meghirdetett egyházmegyei zsinat lezárása volt. Hogy a zsinati munka előkészítésének és lezárásának lendületét megtartsuk, mindjárt a következő advent első vasárnapjával elindítottuk a pasztorális tervek sorozatát. Egy 10 éves lelkipásztori tervet dolgoztunk ki, talán még sokan emlékszünk rá, az első 5 év témája elmerülni Istenben, és a következő 5 év felbukkanni a felebaráti szolgálatban, – ahogyan Paul Zulehner osztrák teológus professzor ezt annak idején javasolta. A pasztorális iroda munkaközössége folyamatosan impulzusokat és kidolgozott témákat biztosított a programokba bekapcsolódni vágyóknak. Az első 10 év hamar eltelt, s amit megtapasztaltunk belőle az volt, hogy a világunk sokkal gyorsabban változik, és bizony elég nehéz egy 10 évvel azelőtti koncepció alapján választ adni az újabb és újabb kihívásokra. Ezért a következő két kidolgozott pasztorális tervünk már csak 2–2 évre szorítkozott, az Önátadás– és a Krisztus–közösség Évére. Ezt követte a 3 évre tervezett Kegyelem éve. A hitmélyítő találkozókon a különböző témákat kidolgozó füzetek segítségével csoportokban igyekeztünk a megosztások által tudásban és lelkiségben egyre jobban gazdagodni. Ezek a hitmélyítő találkozók egy csodálatos kalandra hívtak meg bennünket: papokat, szerzeteseket és híveket egyaránt. Szép volt az út, amit közösen bejártunk. Istennek hála az eltelt esztendők minden kegyelméért! Sajnos az utolsó év már nem úgy sikerült, ahogy terveztük, mert közbeszólt a koronavírus járvány. A találkozóink és tervezett programjaink legnagyobb része elmaradt. De ez sem gátolt meg abban a jó elhatározásunkban, hogy a munkát folytatni kell. A hitmélyítő találkozók témáinak a kidolgozása megtörtént, hogy amikor újra lehetőségünk nyílik az együttlétre, a munka folytatódhasson.
Testvérek! Az új lelkipásztori tervünk bejelentése is rendkívüli módon történik az idén. Nem tarthattuk meg a Lelkipásztori Napot, mely méltó bezárása lehetett volna a Kegyelem Évének és meghirdetése az új tematikus évnek, melyet az Isteni Gondviselésnek szentelünk, 3 éves időtartamban. A 2020 advent első vasárnapjával induló Gondviselés Éve lelkipásztori terve tulajdonképpen „nevet és arcot” ad a gondviselésbe vetett hitünknek. Bemutatja, megmagyarázza, és ezáltal tudatosítja, hogy a Szentháromság Egy Isten hányféleképpen és milyen kreatívan van jelen mindannyiunk életében.
A hároméves ciklus tartalmi íve: a Gondviselő Isten egyszeri és folyamatos teremtése által AKARJA az embert, és nemcsak megteremtette, teremti, hanem élteti és megtartja. Az emberért pedig akarja a közösség – mint család, nemzet, társadalom és Egyház – életét. 
Az év mottója: Isten tenyerén
A Gondviselés Éve szimbóluma, amellyel a plakátokon, naptárban, gyertyamatricán találkozhatunk, azt a dinamikus egységet és belső harmóniát hivatott ábrázolni, ami a teremtés és gondviselés ontológiai egységéből, Isten örök szeretetéből forrásozik.
Isten szeretete gyöngéd finomsággal öleli át a teremtett világot. Ezt jelképezi a kéz, ami Isten hozzánk lehajló szeretetének és létben tartó jóságának a jelképeként tartja egységben az egész kompozíciót.
Isten tenyerén – ahogy a mottó is jelzi – hordozza a saját képére és hasonlatosságára teremtett embert, aki életével, munkájával, imádságával ad hálát Istennek a teremtett világ szépségéért, gazdagságáért. Erre utalnak az imádságra, hálaadásra emelt kezek.
A remény színe, a zöld is megjelenik a plakáton, mely nemcsak a látható világot szimbolizálja, hanem az örök életet is. Hiszen Isten nemcsak létbe szólítja, megtartja, élteti az embert, hanem örök élettel szeretné megajándékozni. Krisztus azért lett emberré, és azért vállalta az emberi lét sebezhetőségét és törékenységét, hogy megajándékozzon minket Isten gyermekeinek szabadságával, és helyet készítsen az Atya örök országában mindazok számára, akik úgy éltek itt a földön, hogy hittek Őbenne. 
A teremtés, a gondviselés és az örök élet ugyanannak a szentháromságos isteni szeretetnek a megnyilvánulásai, melynek valóságát szívünkbe fogadva, már itt és most megtapasztalhatjuk a mennyei boldogság előízét. Ebben szeretne segíteni bennünket az előttünk álló Gondviselés Éve. 
Jóllehet elmarad a közös ráhangolódás az advent első vasárnapját megelőző Lelkipásztori Napok keretében, de amint a körülmények lehetővé teszik, szeretnénk ezt pótolni. Ekkor lehetőség lesz arra, hogy a csoportok kísérésében résztvevő plébános atyák és hívek megismerkedjenek a tematikus év feldolgozását segítő anyaggal.
Krisztusban szeretett Testvérek! Szent II. János Pál pápa ezzel a bíztató felszólítással kezdte pápaságát: „Testvéreim, ne féljetek!” Ő, aki megtapasztalta a II. világháború borzalmait, az ezt követő kommunizmus istentelenségét, embertelenségét és igazságtalanságait, rátalált a személyes Istenre, és egy életre elkötelezte magát neki, mint pap, püspök, majd pápa. A Szent Pápa bíztatása ma is nagyon aktuális. Tele vagyunk félelemmel, bizonytalansággal, aggodalommal. Szerintem nagyon is itt az ideje, hogy föltekintsünk a gondviselő Istenre, és szembesüljünk Egyházunk tanításával, amit az isteni gondviselésről tanít.
Hisszük, hogy Isten, aki megteremtette a világot és benne mindent, a maga tökéletes tervét valósítja meg folytonosan, amikor fenntartja, oltalmazza és kormányozza. Ezt a tevékenységét nevezzük isteni gondviselésnek. Az ő akarata mindig megvalósul, csak az a kérdés, hogy mi – értelmes teremtményei – akarunk-e belesimulni, részesei lenni ennek a nagy műnek. Velünk, vagy nélkülünk valósul meg a teremtés célja, vagyis Isten dicsősége és az emberek örök boldogsága. Isten mindennek, a fontos és jelentéktelen dolgoknak is kijelölte a helyét, feladatát. Terve a legapróbb részletekre is kiterjed, belekalkulálta a kölcsönhatásokat és összefüggéseket, a természettörvényeket, sőt az ember szabadságát is. Ez minden művészet csúcsa. 
Talán ismerős, hogyan készülnek az egész falakat beborító perzsaszőnyegek. A perzsaszőnyeget készítés közben hatalmas keretbe feszítik. A szőnyeg mögötti lépcsőkön, állványokon ülnek, akik segédkeznek a munkában. A mester a színen dolgozik, utasításait átkiabálja nekik. Megtörténik, hogy valamelyikük hibát ejt. Állítólag éppen ezek a szabálytalanságok igazolják legjobban a perzsaszőnyegek eredetiségét. És mi történik akkor, ha komoly hibát követnek el? Azt mondják, legtöbb esetben a mester nem parancsolja meg, hogy távolítsák el a nem megfelelő fonalat. Ha igazi művész, a hibát belekomponálja a mintába.
Milyen csodálatosan illusztrálja ez a tény Isten munkamódszerét! Mi emberek a szőnyeg visszáján dolgozunk, és képtelenek vagyunk követni a minta alakulását. Tudhatjuk magunkról, hányszor szövünk bele nem megfelelő szálat, rendszerint feketét, oda, ahová Isten talán pirosat, sárgát, vagy fehéret szeretett volna. Sőt a mellettünk levő munkások is hibáznak. Hányszor kerít hatalmába a kísértés átkiáltani: Van-e egyáltalán valaki a szőnyeg másik oldalán? Vagy nekem egyedül kell rendbe hoznom azt az összevisszaságot, amit én és felebarátaim okoztunk? Az is kérdés számomra, mennyire kell megváltoztatni a Mesternek előre eltervezett munkáját? Mert egész biztosan nem olyan már a mű, amilyennek elképzelte. Mégis remélem – mivel hatalmas művész az Isten –, hogy nem tudtam teljesen elrontani azt a perzsaszőnyeget, amely az életemet jelenti. Amikor majd teljesen elkészül az alkotás, a Mester leemel az állványról, és a gyönyörűséges mű elé állít. Csak akkor fogok igazán rácsodálkozni, hogy hatalmas művészi képességével, mint sikerült megakadályoznia, hogy teljesen elrontsam remekművét. 
Igen, Testvérek! Számunkra nagy vigasztalás a Gondviselésbe vetett hit. Hisszük, hogy egy bennünket szerető és minket üdvözíteni akaró Isten áll mellettünk. Kiválasztott minket és nagyszerű célt adott, szép, értékes életet szánt és tervezett nekünk, végül pedig az örök életet. Ő irányítja a történelmet és a mi életünket. De nemcsak irányítja, hanem oltalmazza és segíti is. Ne féljünk hát, hanem bízzunk a kegyelmével mindig mellettünk álló Istenben!
Kedves Testvéreim! A Gondviselés Évében ilyen és ehhez hasonló kérdésekről hallhatunk, beszélgethetünk, s meglátásainkkal egymást erősíthetjük és gazdagíthatjuk. Az ebben nyújtott segítséget megköszönöm a pasztorális iroda munkatársainak, akik összeállították a különböző témákhoz a segédanyagokat. A kedves paptestvéreimnek és híveimnek pedig sok kegyelmet kívánok azok hasznosításához.
Szatmárnémeti, 2020. november 29. Advent első vasárnapján,

Főpásztori áldásommal:

† Jenő 
                                        püspök


P 761 / 2020.

Könyörgések és tematikus kártya a Gondviselés Éve megnyitására

Mellékeljük a megnyitó szentmiséhez az egyetemes könyörgéseket is. Kérem a Paptestvéreket, hogy használják, ezzel is segítve híveinket az új pasztorális téma tudatosításában.

Könyörgések:
Pap: Testvéreim! A Mennyei Atya mindent felülmúló szerető gondviselésével adta nekünk egyszülött Fiát, akinek eljövetelére várakozunk, és születésének ünnepére készülünk. Megköszönve Isten hozzánk lehajló szeretetét és jóságát, kérjük, tegyen alkalmassá bennünket kegyelmeinek befogadására. 
1.    Világosítsd meg Urunk kegyelmeddel Szentatyánknak, Ferenc pápát és püspökeinket, hogy mindig a helyes úton vezessék népedet.
2.    Add Urunk, hogy második eljöveteledet várva mindig készek legyünk megújulni igazságban és szeretetben. 
3.    Segíts, hogy a Gondviselés Évében egyre jobban megismerjünk Téged  és szavainkkal, tetteinkkel tanúságot tegyünk gondviselő jóságodról az Egyházban és a világban.
4.    Add Urunk, hogy a nekünk ajándékozott teremtett világ szépségében és gazdagságában meglássuk szerető gondoskodásodat, és mindig hálásak legyünk érte.
5.    Urunk, aki megajándékoztál Isten gyermekeinek szabadságával és helyet készítettél Atyád örök országában a téged szeretőknek, részesítsd elhunyt testvéreinket szent színed látásában.
Mennyei Atyánk, életünk irányítója és oltalmazója, aki nemcsak egy szép földi élettel, hanem az örök élettel is meg akarsz ajándékozni minket, add, hogy félelmeinket legyőzve bízni tudjunk gondviselő szeretetedben, mellyel mindig mellettünk állsz. Aki élsz és uralkodsz most és mindörökké. Ámen.
    Szintén ezt a cél szolgálja a mellékelt tematikus kártya. Sajnos, a járványügyi helyzet miatt nagyon beszűkült lehetőségünk van a témafelvezetésre. Kérném a mellékelt kártyákat osszák ki a hívek körében. Külön köszönöm a Paptestvérek segítségét és együttműködését. 


P 762 / 2020.

Parlameti választásra

Kérem Paptestvéreimet, hogy november 29-én minden szentmise végén, a hirdetésnél olvassák fel!
Néhány nap múlva, december 6-án társadalmi életünk egy nagyon fontos eseményéhez érkezünk: parlamenti választások lesznek országunkban. Az Egyház Krisztustól kapott küldetése, hogy hirdesse az Evangéliumot minden embernek. 
Európa nagy bajban van, csak Isten irgalma menthet meg minket. Sajnos a keresztények helyzete is egyre romlik, de ugyanakkor a lelki megújulás vágya is erősödik. Mi, keresztények nem oszthatjuk a reménytelenséget. Sorsközösségben vagyunk egymással, és felelősek vagyunk a jövő alakulásáért. Ezért számunkra, hívők számára a részvétel a választásokon lelkiismereti kötelesség.
Ne felejtsük, hogy keresztény hitünkkel ellenkezik minden olyan liberális, a kereszténység alapértékeit támadó-kigúnyoló világnézet, amely tagadja az élet szentségét, az egy férfi és egy nő közötti házasságon alapuló családot, és amely – miközben állandóan hivatkozik az emberi jogokra – ugyanakkor mégis a pénzt és a multinacionális tőke uralmát állítja a középpontba. XVI. Benedek pápa írta a „Caritas in Veritate” kezdetű enciklikájában, hogy «az a humanizmus, amely kirekeszti az Istent, embertelen humanizmus» (78.p.).
Igazi, Isten akarata szerinti megújulásra van szükség! Imádkozom Istenhez, hogy híveim bátran és megfontoltan jó döntést hozzanak. 
   P 763 / 2020.
Plakát, programfüzet, programnaptár és gyertyamatrica a Gondviselés Évére
Mellékeljük a Gondviselés Éve plakátját, melyet kérem jól látható helyre függesszünk ki, hisz három éven át ez szemlélteti az új pasztorális tematikánkat. 
Megküldjük a 2021-es programfüzetet és –naptárt. A programfüzetből az idén is csak néhány példányt küldünk az elkötelezettebb hívek részére. Kérem ezeket közvetlenül azoknak osszák ki, akik a programokon részt vesznek, és a füzeteket így fel is használják. 
A hívek egész közössége számára a programnaptár teszi ismertté a programokat, s ezért ezt a templomi hirdetőn függesszék ki, és havonta forgassák át.
A gyertyamatrica segít abban, hogy folyamatosan híveink tudatában tartsuk lelkipásztori évünk alapgondolatát.

Szatmárnémeti, 2020. november 17.

        † Jenő
püspök